Påskekrim – детективи як норвезька великодня традиція

Påskekrim 2021

Існує безліч великодніх традицій, і більшість з них пов’язані з релігійними символами та обрядами. А ось у норвежців є незвична і в контексті свята дещо лячна традиція – Påskekrim. На Великдень вони читають або дивляться детективи!

ІСТОРІЯ

Вважають, що перший «великодній» детектив був опублікований у 1923 році. Нурдаль Ґріґ та Нільс Лі, на той час молоді, маловідомі та, звісно, бідні автори вирішили трохи підзаробити. На їхню думку, грошенят можна було зібрати, написавши детективний роман. Так вони і зробили. Але треба було ще якось привернути увагу до свого твору.

Блискучий рекламний трюк придумав брат Ґріґа Гаральд. Він викупив у відомої норвезької газети Aftenposten місце на першій шпальті, відразу під назвою. Напередодні Великодня там розмістили оголошення «Сьогодні вночі пограбовано Бергенський потяг!».

Газета Aftenposten з оголошення і назвою детективу

Саме таку назву мав написаний юнаками детектив. Але читачі вирішили, що повідомлення сповіщає про справжній злочин. І лише дочитавши статтю до кінця вони дізнавалися, що розповідь – це реклама детектива. Когось це обурювало, але більшість відразу відправлялися у магазин за книжкою.

Після цього випадку автори кримінальних романів час від часу користувалися випробуваною тактикою і розпочинали продаж своїх творів перед великодніми канікулами. Масовим захоплення детективними книжками та фільмами стало у 70-ті. Можливо, тому, що з’явилося багато якісної продукції цього жанру.

СЬОГОДЕННЯ

Відтоді детективи – обов’язків елемент великоднього відпочинку у Норвегії. У книжкових крамницях з’являються новинки та видання визнаних майстрів, у кінотеатрах показують детективні фільми, на всіх телеканалах можна знайти кримінальні серіали. А Норвезька національна телерадіокомпанія NRK з 1976 року неодмінно віддає більшу частину ефіру на свята детективам. Транслюють радіоп’єси, фільми та серіали для глядачів всіх вікових категорій. Особлива увага – серіалам. І не тільки норвезьким, а й виборництва інших країни. Наприклад, у 2021 році канали зібрали «велику десятку». Це серіали «Сестра», «Нерегулярні частини», «МакДональд і Доддс», «Той, хто вбиває – в’язень пітьми», «Вбивства Соммердала», «Затока», «Вбивства у Пембрукширі», «Незабутий», «Кривава земля» та «Грейс».

Навіть на пакетах із молоком друкують детективні загадки для дітей.

Paskekrim 2020

Захоплення детективами в Норвегії настільки велике, що напередодні Великодня виробники починають розміщувати різноманітні загадки на своїй продукції. Наприклад, так вже 20 років святкує Påskekrim молочна компанія Tine. Ви можете прочитати загадкову історію на пакеті з молоком і надіслати в компанію свій варіант розгадки. До речі, ці історії настільки популярні, що для Tine їх вже писали відомі норвезькі автори, які працюють у детективному жанрі.

Påskekrim 2021
Обкладинка традиційної збірки найцікавіших детективів 

Чому ж у норвежців така жага до Påskekrim? Адже весь святий великодній тиждень вони читають або дивляться про злочини та кровопролиття! Деякі вважають, що причина – у занадто гарному житті. Тобто норвежцям не вистачає гострих відчуттів, адже вони захищені державою зі всіх боків. Інші кажуть, що у Норвегії детективи вважають розважальною, несерйозною літературою. А чому ж не розважити свій розум тривалими святковими канікулами? Щоб було чим зайнятися на свята, норвежці навіть детективний фестиваль організували.

Так чи інакше, нам норвезька традиція подобається. А вам?

Автор запису: L Grey