Найбільш резонансні злочини Британії: антологія від каналу ITV

Антологія ITV

Свого часу Джефф Поуп, який тоді був виконавчим продюсером ITV, оголосив, що канал планує зняти антологію, присвячену найгучнішим вбивствам у Великій Британії за останні півтора століття. Антологія від каналу ITV виходить вже більше 20 років. А життя, на жаль, надає для неї все нові сюжети.

Варто зазначити, що перші 4 проєкти не перекладені, всі інші мають переклад лише російською.

Полювання на Йоркширського різника (This Is Personal: The Hunt for the Yorkshire Ripper) 2000

Міні-серіал розповідає про вбивства, скоєні Йоркширським різником наприкінці 1970-х. Також в центрі уваги те, який вплив це розслідування мало на здоров’я і кар’єру помічника головного констебля Джорджа Олдфілда.

Гарольд Шипман: доктор Смерть (Harold Shipman: Doctor Death), 2002

Телефільм про життя і злочини серійного вбивці доктора Гарольда Шипмана. Під час розслідування було виявлено 215 жертв, загалом же їх було, ймовірно, близько 250. Вбивства здійснювалися в 1975 – 1998 роках. В суді було доведено 15 випадків. Шипман – єдиний британський лікар, якого визнали винним у вбивстві своїх пацієнтів і який отримав за це довічне ув’язнення.

Доктор Смерть - антологія від каналу ITV

Кислота (A Is for Acid), 2002

Телефільм розповідає про життя і злочини Джона Джорджа Гея, серійного вбивці, який в 1940-х розчиняв своїх жертв у ванні з сірчаною кислотою.

Гея зіграв Мартін Клунс, який у серіалі 2019 року «Переслідування» з’явився в ролі детектива-інспектора Коліна Саттона.

Кислота - антологія від каналу ITV

Наречені у ванні (The Brides in the Bath), 2003

Телефільм про суд над серійним вбивцею і двоєженцем Джорджем Джозефом Смітом. У нього було 8 шлюбів, своїх дружин він обкрадав і трьох з них втопив у ванній, попередньо застрахувавши їх життя. Злочини скоював на початку 20 століття.

Не бачу зла: вбивства на болотах (See No Evil: The Moors Murders), 2006

Міні-серіал про вбивства, скоєні Ієном Брейді та Майрою Гіндлі в 1963-1965 роках. Їхніми жертвами стали 5 дітей, більшість з яких також піддалися сексуальному насильству.

Розповідь ведеться від імені Морін Сміт, сестри Гіндлі, яку зіграла Джоан Фроггатт. У серіалі «Темний ангел» Фроггат втілила Мері Енн Коттон, першу відому жінку-серійницю.

Не бачу зла: вбивства на болотах - антологія від каналу ITV

Піклувальник (Appropriate Adult), 2011

Міні-серіал про серійного вбивцю Фреда Веста У період з 1967 по 1987 рік Вест та його дружина Розмарі катували і ґвалтували молодих жінок і дівчаток. Убив щонайменше 12 осіб, в тому числі членів своєї родини. Показані події між арештом Вестов в 1994-му і самогубством Фреда в 1995-му. Назва серіалу відсилає до Джанет Лінч, соціального працівника, яка виступала в ролі піклувальника під час допитів Веста. Такий піклувальник має бути присутнім під час допитів в поліції дітей або вразливих дорослих, які не можуть дати собі раду.

Піклувальник - антологія від каналу ITV

Темний ангел (Dark Angel), 2016

У 2016-му антологія від каналу ITV поповнилася двома проєктами. Цей міні-серіал розповідає про Мері Енн Коттон, першу відому жінку – серійного вбивцю у Великій Британії. Вважається, що вона вбила трьох з чотирьох своїх чоловіків і 11 з 13 власних дітей, а також невідомо скільки інших людей в 1850-1870 роках.

Алану Армстронгу, який в першому серіалі антології зіграв вбивцю, в цьому проєкті дісталася роль вітчима Мері Енн.

Темний ангел

На видноті (In Plain Sight), 2016

Міні-серіал про серійного вбивцю Пітера Мануеля, який діяв в Шотландії в 1950-х роках, і його затримання детективом Вільямом Мансі. Мануель убив щонайменше 8 осіб, вибираючи жертв навмання. Був настільки зухвалий, що дражнив свого переслідувача повідомленнями і навіть відправляв йому вітальні листівки.

На видноті - антологія від каналу ITV

Хлопчик у синій футболці (Little Boy Blue), 2017

Міні-серіал про вбивство 11-річного Ріса Джонса 16-річним Шоном Мерсером, скоєне у 2007 році.

Хлопчих у синій футболці

Переслідування (Manhunt), 2019

Міні-серіал про затримання серійного вбивці і ґвалтівника Леві Беллфілда. Убив щонайменше трьох дівчат і намагався позбавити життя ще одну, діяв на початку 2000-х. Перший вбивця у Великій Британії, який отримав два довічні терміни.

Серіал подовжений на другий сезон. Який отримав назву «Переслідування: нічний сталкер». Мартін Клунс знову зіграє детектива Коліна Саттона. Буде розказано про переслідування сумнозвісного серійного насильника, що тероризував людей похилого віку на південному сході Лондона протягом 17 років. Обидва сезони ґрунтуються зокрема на щоденниках Саттона.

Переслідування - антологія від каналу ITV

Вбивство на фермі «Вайт Хаус» (White House Farm), 2020

Серіал розповідає про вбивства, скоєні в 1985 році. Подружжя Бамбер, їхня прийомна донька Шейла та її 6-річні близнюки були застрелені в їхньому будинку.

Вбивсто на фермі Вайт Хаус

Дес (Des), 2020

Міні-серіал про серійного вбивцю і некрофіла Денніса Нільсена, якого всі звали Дес. Убив щонайменше 12 юнаків і хлопчиків в період з 1975 по 1983 роки.

Дес

Вбивства в Пембрукширі (The Pembrokeshire Murders), 2021

Міні-серіал розповідає історію пошуку вбивці за 15 років після скоєння ним злочинів. Джона Купера зміг піймати суперінтендант Стів Вілкінс, що у 2006 приїхав до Уельсу і почав розслідування нерозкритих справ кінця 80-х.

Вбивства у Пембрукширі

Варто зазначити, що серіали розповідають не тільки про серійників чи резонансні вбивства. Більшість справ стали поштовхом у розвитку кримінальної справи, були новітніми для свого часу, спричинили зміни у різних галузях суспільства. Наприклад, через справу Шипмана були змінені правила виписування свідоцтв про смерть та створені документи, які мають бути підписані, аби піддати тіло кремації. Суд над геям довів, що відсутність тіла не завжди заважає знайти і покарати вбивцю. Справа Веста навчила слідчих поєднувати схожі злочини, що сталися в різних частинах країни. Вбивство Ріса Джонса став поштовхом до широкого обговорення необхідності посилення боротьби зі злочинами, скоєними за допомогою вогнепальної зброї.

Антологія від каналу ITV буде продовжена новою версією їхнього першого серіалу про Йоркширського різника. Тепер серіал представить розслідування більш широко, розповість про долі родин жертв злочинця. Скоріше за все, бажання повернутися до цієї теми спричинила смерть Пітера Саткліффа. Він помер у тюрмі 13 листопада 2020 року у віці 74 років.

Розкажіть, як ви ставитеся до серіалів, що розповідають про реальні злочини. Чи не є вони поширюванням інформації і плеканням пам’яті про злочинців та їхні методи? Адже це може викликати у когось бажання повторити ці дії. Чи такі проєкти – засторога для громадян бути уважними і приклад самовідданої праці поліцейських, завдяки яким злочинці все ж таки потрапляють за грати?